Kedy treba mať poistenie na hory?

Ak sa vydáte do hôr na Slovensku, mali by ste vedieť, že v prípade úrazu alebo ochorenia vám pomôže vaše zdravotné poistenie. Ale ak budete potrebovať zásah Horskej záchrannej služby (HZS), kedy môže ísť napríklad o vyslobodzovanie či pátranie, vzniknuté náklady za túto akciu budete musieť uhradiť z vlastného vrecka. Túto povinnosť ukladá každému návštevníkovi slovenských hôr zákon. Ak chcete mať istotu, že sa takýmto neželaným výdavkom vyhnete, uzatvorte si horské poistenie.

Oplatí sa to?

Zásah horskej záchrannej služby nie je lacná záležitosť. Tie menej náročné stoja niekoľko stoviek eur, suma tých náročnejších sa môže pohybovať až v tisícoch eur. Nejde teda o lacnú záležitosť a je jasné, že nikto nie je nadšený, ak takúto sumu musí zaplatiť. Preto odporúčame, aby ste si pred vycestovaním do slovenských horských oblastí uzatvorili poistenie na hory. Nezáleží na tom, či plánujete ísť iba na nenáročné turistické túry alebo sa budete venovať rizikovým športom. Horské prostredie je nevyspytateľné a veľmi ľahko sa v tiesni môžu ocitnúť aj ostrieľaní horolezci či lyžiari. Táto poistka nestojí v porovnaní s nákladmi, od ktorých vás môže ušetriť, veľa a váš rozpočet rozhodne nezruinuje. Zaistí vám istotu, že prípadný zásah horských záchranárov zaplatí vaša poisťovňa, nie vy.

Poistenie na hory môže kryť aj ďalšie riziká

Je dobré vedieť, že horské poistenie nemusí kryť iba zásah HZS. Poisťovne ponúkajú tento typ poistenia vo viacerých variantoch, pričom tie rozšírené zahŕňajú napríklad aj krytie batožiny, trvalých následkov po úraze, zodpovednosti za škodu či rizikových športov.

Okrem toho si poistenie do hôr môžete dojednať aj v celoročnom variante. Taktiež si v rámci neho môžete uzatvoriť aj krytie ďalších rizík, ktoré sme spomenuli vyššie. Navyše si v rámci ročného horského poistenia môžete pripoistiť aj jedno riziko navyše, ktorým je storno zaplatených služieb a predčasný návrat domov.

Ako vidíte, tento typ poistenia sa jednoznačne oplatí a zbytočne riskuje každý, kto ho nemá. Ak na slovenské hory cestujete iba raz rok, či menej často, postačí vám jednorazové horské poistenie. V prípade, že horské prostredia na Slovensku navštevujete častejšie, celoročný variant je pre vás ideálnou voľbou. Rozhodne to nebudú vyhodené peniaze, pretože vám zaistia istotu, že ak sa niečo stane, budete chránený.