Krátkodobé alebo ročné cestovné poistenie?

Patríte k ľuďom, ktorí pokladajú pri cestovaní za samozrejmosť uzatvorenie cestovného poistenia? Býva uzatváranie cestovného poistenia súčasťou vašej „cestovnej horúčky“ či prípravy pred dovolenkou?

Ak áno, určite patríte k tým praktickým cestovateľom, ktorí nič nenechajú na náhodu a pre istotu si zabezpečia bezproblémovú dovolenku vopred. V dnešnom svete veľmi praktická vec, pretože nikto nikdy neviete, čo sa môže stať.

Tí, ktorí ale využívajú cestovné poistenie viackrát do roka, majú na výber aj inú možnosť, ako zároveň ušetriť čas i peniaze – uzatvoriť si ročné cestovné poistenie online.

V čom je rozdiel?

Krátkodobé cestovné poistenie

Krátkodobé cestovné poistenie si bežne uzatvárajú klienti, ktorí sa chystajú na dovolenku, pracovnú či inú cestu do zahraničia, poprípade do nebezpečného vysokohorského terénu tu na Slovensku, kde je aspoň malé riziko pre vznik ujmy na zdraví či škody na majetku alebo využitia vysohorskej záchrannej služby.

Mnohí cestovatelia ho berú pri cestovaní už ako bežnú a praktickú záležitosť. Bežnú až natoľko, že si uzatvárajú cestovné poistenie pri každom turistickom či pracovnom pobyte v zahraničí. Určite je to dobré riešenie, no niekedy z hľadiska výhodnosti, nemusí ísť o to najefektívnejšie. V takýchto prípadoch je tu práve možnosť uzatvoriť si celoročné cestovné poistenie.

Klient si ho uzatvorí raz a cestuje celý rok. Už viac nič neplatí, nikam nemusí kvôli poisteniu chodiť, stále mu platí poistná ochrana, navyše ušetrí čas aj peniaze.

Krátkodobé cestovné poistenie je poistenie na jedno vycestovanie – jedna dovolenka, jedna služobná cesta, pričom ide o nepretržitý pobyt v zahraničí. Konkrétne poistné podmienky jednotlivých poisťovní určujú presnejšie, aká je maximálna dĺžka vycestovania, všeobecne však platí max. 90 dní. V prípade ročného cestovného poistenia ide o viaceré vycestovania do roka, záleží len na možnostiach klienta. Celkový počet ciest nie je nijakým spôsobom obmedzený, jediným obmedzením je maximálny rozsah jednej cesty, ktorý sa pohybuje od 30 do 45 dní, záleží na konkrétnej poisťovni. Je však výbornou možnosťou, ak viete, že Vás čaká ročne viacero ciest do zahraničia.

Presvedčte sa sami, že ročné cestovné poistenie je pre vášnivých cestovateľov výhodným spôsobom, ako sa na celý rok zabezpečiť voči možným nepríjemným situáciám.

 1. Cestujem na dva týždne do Grécka na dovolenku. Viem, že okrem rekreačných športov skúsim asi aj niečo extrémnejšie, preto si určite v rámci poistenia pridám aj niečo zo športového pripoistenia. Ocením aj poistenie batožiny, pretože nechcem nič riskovať. Odchádzam 10.7. a vraciam sa späť 24.7. takže potrebujem cestovné poistenie na 15 dní.

  Chcel by som vedieť, koľko ma takéto poistenie bude stáť.

  Jednoduchým prepočtom cez online kalkulačku som zistil, že celkové cestovné poistenie, ktoré bude zahŕňať :
  Poistenie liečebných nákladov
  Asistenčné služby
  Poistenie športovej činnosti na rizikové športy
  Úrazové poistenie
  Poistenie batožiny a vecí osobnej potreby

  Poistenie bude najvýhodnejšie v poisťovni Union, a to vo výške 40,50 € ako produkt Individuálne Cestovné Poistenie.

 2. Chystám sa však aj na služobnú cestu do Londýna na 3 dni. Od 22. do 24. septembra. Tam mi však bude stačiť základné poistenie batožiny, ale budem potrebovať pripoistenie zodpovednosti za škody. Vykonávať budem bežnú nemanuálnu prácu.

  Cestovné poistenie bude teda zahŕňať:
  Poistenie liečebných nákladov
  Asistenčné služby
  Poistenie batožiny a vecí osobnej potreby
  Poistenie zodpovednosti za škody

  Cestovné poistenie je v tomto prípade najvýhodnejšie v poisťovni Allianz - Slovenská poisťovňa ako Rozšírené poistenie za 5,69 €.

 3. V auguste plánujem ešte dovolenku na Kanárskych ostrovoch v termíne od 20.08. do 31.08.2011. Takže cestovné poistenie určite využijem aj tam. Okrem základné poistenia budem mať záujem aj o poistenie batožiny.

  Poistenie liečebných nákladov
  Asistenčné služby
  Poistenie batožiny a vecí osobnej potreby

  Cestovné poistenie mi na základe porovnávacej kalkulačky najlacnejšie vyšlo v poisťovni Uniqa ako Individuálne Cestovné Poistenie za 14,04 €.

 4. Viem, že ma v zime čaká ešte lyžovačka v rakúskych Alpách. V tom prípade by som cestoval niekedy v decembri na 10 dní, určite však s vyšším úrazovým poistením a poistením zimných športov. Určite by som využil aj poistenie zodpovednosti za škodu a záchranných akcií horskej služby.

  Plánové cestovné poistenie by tak obsahovalo:
  Poistenie liečebných nákladov
  Asistenčné služby
  Poistenie športovej činnosti – zimné športy
  Úrazové poistenie
  Poistenie zodpovednosti za škody
  Poistenie záchranných akcií horskej služby

  V tomto prípade by ma cestovné poistenie najvýhodnejšie vyšlo, ak by som si vybral produkt Dovolenkár – Plus od poisťovni Generali Slovensko za 10 €.

Za tieto štyri cesty, na ktoré som si uzatváral krátkodobé cestovné poistenie, zaplatím za cestovné poistenie 70,23 €, čo sa mi zdá výhodné..... alebo žeby nie? Je možné poistiť sa na dlhšie obdobie s rovnakým krytím a lacnejšie?

Je. Presvedčte sa sami.

Išiel som si preto porovnať, aké drahé je celoročné cestovné poistenie a kedy sa mi vyplatí celoročné a kedy krátkodobé cestovné poistenie uzatvoriť. Do porovnávacej kalkulačky som si zadal také parametre, ktoré asi využijem na všetkých svojich cestách – v lete či v zime. Kalkulačka mi vypočítala ponuky viacerých poisťovní a ponúkla mi porovnanie pre ročné cestovné poistenie. Už si stačí len vybrať, pretože všetko, čo potrebujem, zobrazené ponuky majú:

Poistenie liečebných nákladov
Asistenčné služby
Poistenie batožiny
Poistenie zodpovednosti za škody
Úrazové poistenie
Poistenie športovej činnosti

Mal som teda na výber z viacerých ponúk. Rozdiel bol jedine v cene poistného – od toho najvýhodnejšieho až po tie drahšie. Sú síce klienti, ktorí si potrpia na svojej obľúbenej či overenej poisťovni a sú ochotní zaplatiť viac, ja som sa však na základe porovnania rozhodol pre najvýhodnejšie ročné cestovné poistenie.

To bolo v mojom prípade – individuálne ročné cestovné poistenie s platnosťou Európa – najvýhodnejšie v Amslico poisťovni, Alico a.s. za 36,27 €. Oproti viacerým krátkodobým cestovným poisteniam tak výrazne ušetrím.

Ostatné poisťovne poskytujú toto poistenie v nasledujúcich cenách: Allianz - Slovenská poisťovňa a.s. (354,45 €), Union Poisťovňa, a.s. (45,61 €), Wüstenrot poisťovňa a.s. (198,06 €).

Ak preto viete, že počas roka vycestujete viackrát alebo absolvujete viaceré služobné cesty, a budete si chcieť cestovné poistenie uzatvoriť pri každej z nich, je pre Vás jednoznačne výhodnejšie ročné cestovné poistenie. A možno ani nemusíte vedieť, že sa Vám podarí celý rok precestovať. V niektorých prípadoch sa toto poistenie oplatí už pri jednej ceste.

Ročné cestovné poistenie je preto výhodné, a to najvýhodnejšie je formou online. Ušetríte si tak čas a zbytočné stresy pred cestou a v každom prípade ušetríte aj peniaze, ktoré viete potom lepšie využiť na vašej dovolenke či inej ceste.